
Warstwa hydrolipidowa skóry często ulega uszkodzeniom - dzieje się tak np. podczas kąpieli, pływania w basenie, podczas długiego przebywania na słońcu (zwłaszcza bez zastosowania odpowiedniego filtra przeciwsłonecznego), przebywania w klimatyzowanych (latem) lub w zamkniętych i ogrzewanych (w okresie jesienno-zimowym) pomieszczeniach. Odpowiedni poziom nawilżenia skóry spowalnia procesy starzenia się, wpływa na jej elastyczność oraz pomaga utrzymać młody i zdrowy wygląd.
Twoja skóra a styl życia
Na wygląd oraz kondycję naszej skóry, oprócz wspomnianych już wcześniej czynników zewnętrznych, ogromny wpływ ma również styl życia, jaki prowadzimy. Warto zatem zwrócić uwagę na:
- sposób odżywiania się - codzienna dieta powinna być zróżnicowana i przede wszystkim dostarczać odpowiedniej ilość składników odżywczych, w tym zdrowych kwasów tłuszczowych, witamin oraz składników mineralnych
- ilość snu - niewystarczająca ilość snu niekorzystnie odbija się na kondycji naszej skóry. To właśnie w nocy w naszym organizmie zachodzi szereg ważnych procesów, które m. in. wpływają na poziom nawilżenia naskórka, pobudzają organizm do walki z wolnymi rodnikami ( a wiadomo, że są one jedną z głównych przyczyn starzenia się skóry), czy też wspomagają redukcję cellulitu.
- aktywność fizyczna - nasze ciało właściwie zostało stworzone po to, żeby się ruszać; ruch sprawia, że nasz organizm działa prawidłowo - wszystkie układy i narządy są dotlenione oraz dobrze ukrwione. Korzysta na tym również nasza skóra, ponieważ podczas wysiłku fizycznego m. in. wytwarzany jest kolagen, który jest podstawowym elementem każdej naszej tkanki i zapewnia skórze sprężystość oraz elastyczność, którą tracimy wraz z upływem lat.
Balsam do ciała - czy rzeczywiście jest taki niezbędny?
Każda zdrowa skóra podlega procesom regeneracji - jest to jednak mechanizm, który może trwać nawet miesiąc. Aby przyspieszyć ten proces, warto regularnie stosować odpowiednie preparaty do pielęgnacji skóry. Trzeba przy tym pamiętać o tym, aby przed nałożeniem jakiegokolwiek kremu, czy balsamu dokładnie oczyścić skórę oraz systematycznie stosować peelingi w celu usunięcia martwego naskórka. Takie działanie pobudzi skórę do szybszej regeneracji. Istnieje wiele składników, które pozytywnie wpływają na cały cykl odbudowy komórek skóry, dlatego należy szukać kosmetyków zawierających m.in. pantenol, witaminę E, czy oleje roślinne.
Balsam do ciała - dla każdego coś innego
Przed zakupem balsamu, należy zastanowić się, czego właściwie potrzebuje nasza skóra i jaki efekt chcemy uzyskać po jego stosowaniu. Na rynku dostępne są różne rodzaje balsamów, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Nie ma jednego uniwersalnego balsamu dla wszystkich. Często zdarza się tak, że ten sam preparat u jednej osoby sprawdzi się idealnie, ale już ktoś inny w ogóle nie będzie z niego zadowolony. Wśród dostępnych opcji na pewno znajdziemy:
Balsamy nawilżające
Ich zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie skórze odpowiedniego poziomu nawilżenia. Dzięki zawartym w nich składnikom skóra nabiera blasku, jest gładka i mniej podatna na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. W balsamach nawilżających najczęściej znajdziemy masło shea, mocznik, kakao, czy olej ze słodkich migdałów - naturalne składniki, które świetnie natłuszczają skórę, odżywiają ją, wzmacniają włókna kolagenowe i zapobiegają wiotczeniu skóry oraz rozstępom. Takie balsamy najczęściej mają bardzo lekką konsystencję, bardzo szybko się wchłaniają i nadają się zarówno do skóry suchej, jak i normalnej.
Balsamy regenerujące
Są to preparaty, które oprócz nawilżania, wspierają regenerację zniszczonego naskórka i odbudowują barierę ochronną skóry. Bardzo często tego typu kosmetyki dedykowane są dla osób dojrzałych, których skóra w wyniku naturalnych procesów starzenia staje się mniej jędrna i wymaga dodatkowego wzmocnienia. W swoim składzie zawierają m. in. ceramidy, które regenerują, wzmacniają i chronią naskórek przed utratą wody. Oprócz tego znajdziemy w nich również spore ilości witaminy E, witaminy A, a także wartościowy miód, czy aloes.
Balsamy ujędrniające i antycellulitowe
Aby przywrócić odpowiednie napięcie skóry, wygładzić jej powierzchnię i jednocześnie dobrze nawilżyć, warto sięgać po kosmetyki, które w swoim składzie zawierają L-karnitynę, kofeinę, olejek grejpfrutowy lub cynamon. Te naturalne składniki świetnie napinają skórę, a także pomagają pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Balsamy brązujące
Lekko opalona skóra zawsze wygląda atrakcyjnie, dlatego szczególnie zimą wiele osób chętnie sięga po balsamy brązujące. Tego typu kosmetyki oprócz specjalnych organicznych związków chemicznych, często zawierają również naturalne barwniki, takie jak wyciąg z orzecha włoskiego.
Mocno nawilżający balsam do zadań specjalnych - ukojenie bardzo suchej skóry
Z bardzo suchą skórą mamy do czynienia wtedy, kiedy staje się ona szorstka w dotyku, łuszczy się, jest zaczerwieniona i ma tendencję do pękania. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, począwszy od różnego rodzaju uszkodzeń bariery hydrolipidowej, atopowego zapalenia skóry, niedoborów niektórych hormonów w ciele (głównie estrogenów), spadku ilości kwasu hialuronowego w naskórku, a kończąc na narażaniu się na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych oraz niewłaściwej codziennej pielęgnacji skóry.
Przy tego typu problemach najlepiej wybrać balsam do bardzo suchej skóry. Dobrze byłoby, gdyby tego rodzaju kosmetyk zawierał:
- substancje zapobiegające utracie wody - np. lanolinę, oleje mineralne, czy wosk pszczeli
- substancje, które wspierają procesy uzupełniania lipidów w skórze - oleje roślinne (świetnie sprawdza się np. olej z wiesiołka, z kiełków pszenicy, olej ryżowy, kokosowy, czy olej jojoba), ceramidy oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT)
- substancje, zatrzymujące wodę w skórze - np. glicerol, mocznik, czy kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy to składnik, któremu warto przyjrzeć się nieco bliżej, m. in. ze względu na jego doskonałe właściwości ujędrniające i nawilżające. Kwas hialuronowy występuje naturalnie w ludzkim ciele, a jego największe ilości kumulują się w skórze. Ilość kwasu hialuronowego zmniejsza się wraz z wiekiem i w efekcie nasza skóra staje się mniej jędrna i traci zdolność wiązania wody, przez co ostatecznie staje się bardziej sucha i narażona na powstawanie zmarszczek. Dostarczanie skórze kwasu hialuronowego ma szereg zalet, dlatego kosmetyków z zawartością tego cennego składnika, powinniśmy zacząć używać już po 25 roku życia, kiedy ilość tego składnika zaczyna się zmniejszać.
Dobry balsam nawilżający do suchej skóry, dzięki odpowiednio opracowanej recepturze, powinien szybko przynieść ulgę, a po dłuższym i systematycznym stosowaniu całkowicie zlikwidować problem.
Dobry balsam - czy zapach ma znaczenie?
Dodatkowym atutem wielu balsamów jest to, że oprócz swojej skuteczności potrafią uzależnić również zapachem. Cudownie i długo pachnące balsamy, to prawdziwa uczta dla naszych zmysłów. Pięknie pachnące kosmetyki to idealny sposób na poprawę humoru i wieczorny relaks. Zapach moreli, bananów, wanilii, czekolady, czy kawy, szczególnie jeśli długo utrzymuje się na skórze sprawi, że nikt nie przejdzie obok nich obojętnie. Balsam odpowiednio dobrany do potrzeb naszej skóry plus jego zniewalający zapach, to czysta przyjemność w codziennej pielęgnacji.
Balsam do ciała - jak często stosować?
Używając balsamu do ciała powinniśmy kierować się jedną główną zasadą. Jeżeli nasza skóra jest widocznie przesuszona, brak jej jędrności lub borykamy się z różnymi problemami typu cellulit lub łuszczący się naskórek, stosujemy balsam codziennie, a w razie konieczności nawet kilka razy dziennie. Natomiast w przypadku, gdy skóra jest w dobrej kondycji, wygląda zdrowo i nie wymaga częstego nawilżania, wystarczy używać go 2-3 razy w tygodniu.