
Szorstka, napięta skóra wywołuje dyskomfort - jest bardzo podatna na zmiany temperatury oraz wiatr i mróz. Jak przywrócić skórze prawidłowe nawilżenie i odbudować jej płaszcz hydrolipidowy?
Przyczyny suchej skóry na twarzy
Cera sucha jest charakterystyczna dla wielu kobiet i mężczyzn, sama w sobie nie stanowi problemu pielęgnacyjnego. Taka skóra nie ma po prostu skłonności do nadmiernego przetłuszczania i wyprysków, nie błyszczy w strefie T, zwykle też posiada gładką strukturę bez rozszerzonych porów. Jej pielęgnacja opiera się zwykle o nieco bogatsze, mocniej nawilżające kremy, a w oczyszczaniu nie ma miejsca na toniki z alkoholem i mocno wysuszające żele. Tak naprawdę niewiele trzeba, by utrzymać cerę suchą w ryzach i wydobyć z niej to, co najpiękniejsze.
Zdarza się jednak, że cera staje się sucha bez wyraźnego powodu - dotyczy to na ogół skór mieszanych, ale też wrażliwych, które nie miały do tej pory problemu z nadmiernym przesuszeniem. Jakie mogą być przyczyny takiego stanu rzeczy i jak sobie z nimi radzić?
Kiedy niewłaściwa pielęgnacja może przesuszyć cerę?
W pułapkę nieodpowiedniej pielęgnacji bardzo często wpadają posiadacze cery mieszanej lub tłustej i trądzikowej. Wiele kobiet i mężczyzn - zwłaszcza w młodym wieku - stara się zniwelować efekt błyszczącej cery przy pomocy silnych kosmetyków antytrądzikowych. Współcześnie ten problem występuje rzadziej niż jeszcze kilka - kilkanaście lat temu, ponieważ producenci kosmetyków zdali sobie sprawę, że silnie wysuszające preparaty na bazie alkoholu nie pomagają długofalowo w walce z trądzikiem, a niekiedy mogą nawet nasilać problem.
Składy kremów i żeli na trądzik wyglądają dziś nieco inaczej niż jeszcze dekadę temu - przynajmniej u wiodących marek. W dalszym ciągu jednak zdarza się, że osoby z cerą tłustą lub mieszaną wierzą, że to właśnie stosowanie silnych kremów matujących, wielokrotne oczyszczanie cery w ciągu dnia i odtłuszczanie jej antytrądzikowymi tonikami spowoduje, że twarz wreszcie przestanie błyszczeć. Efektem tego jest niszczenie bariery hydrolipidowej skóry, które skutkuje jej przesuszeniem.
Sucha skóra: jak nawilżyć ją po złuszczaniu?
Kolejnym grzechem, który można popełnić wobec skóry jest jej nadmierne złuszczanie. Dotyczy to już nie tylko młodych osób z tłustą lub mieszaną skórą, ale również dojrzałych kobiet, które w złuszczaniu upatrują recepty na młodość. I choć regularne stosowanie peelingów z kwasami owocowymi lub preparatów enzymatycznych rzeczywiście może pobudzić skórę do odnowy i poprawić wchłanianie składników aktywnych z serum i kremu, tak pielęgnowanej skórze trzeba zapewnić wzmożone nawilżenie.
Zarówno skóra poddawana złuszczaniu peelingami enzymatycznymi, jak i kwasowymi powinna być pielęgnowana intensywniej niż zwykle. Ulubiony krem na noc to zdecydowanie za mało. Jeśli skóra tego potrzebuje, warto zastosować pielęgnację składającą się z kilku warstw - delikatnego hydrolatu, serum nawilżającego oraz kremu. W przypadku wyjątkowo suchej skóry można zamknąć nocną pielęgnację olejem - np. jojoba lub z konopi. Nie można też zapominać o stosowaniu filtra przeciwsłonecznego w ciągu dnia - przy korzystaniu z kwasów powinien to być kosmetyk posiadający SPF 50.
Bardzo negatywny wpływ na warstwę hydrolipidową skóry mogą mieć również peelingi mechaniczne, zawierające zdzierające drobinki. Coraz częściej mówi się, że nie są one wskazane nawet przy grubej, tłustej skórze. W przypadku cery suchej lub wrażliwej powinny zostać całkowicie wyeliminowane z pielęgnacji. Delikatniejszą alternatywą są peelingi bez drobin, np. enzymatyczne, które złuszczają martwy naskórek, nie podrażniając przy tym cery. Nawet te peelingi nie powinny być jednak stosowane częściej niż 2 razy w tygodniu, a po ich użyciu konieczne jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej - o każdej porze roku.
Bardzo sucha skóra twarzy - co robić?
Chropowata, sucha skóra twarzy to nie tylko problem estetyczny - może świadczyć bowiem o problemach dermatologicznych, nieprawidłowej diecie i brakach witaminowych. Problem suchej skóry wymaga holistycznego podejścia - zmiany rutyny pielęgnacyjnej, przyjrzenia się swoim nawykom żywieniowym oraz stylowi życia. Na nadmierne przesuszenie skóry mogą mieć bowiem wpływ nie tylko źle dobrane kosmetyki, ale również palenie papierosów, niedostateczna ilość pitej w ciągu dnia wody, a nawet suche powietrze spowodowane klimatyzacją i centralnym ogrzewaniem. Warto zastanowić się zatem, jakie bodźce nasilają negatywny stan skóry - czy wygląda gorzej latem, a może zimą? Eliminacja przyczyn przesuszenia jest drogą do sukcesu. Aby więc poprawić stan przesuszonej skóry należy:
-
zadbać o swoją dietę (warto wprowadzić do niej produkty bogate w witaminę A, E oraz kwasy omega-3 i omega-6)
-
nawadniać organizm - człowiek powinien pić minimum 1,5-2l wody dziennie. W upalne dni i podczas wysiłku fizycznego to zapotrzebowanie rośnie
-
kontrolować wilgotność powietrza w pomieszczeniach - w okresie grzewczym dobrze jest korzystać z nawilżaczy
-
unikać nadmiernej ekspozycji na słońce
Kluczowa może się okazać jednak prawidłowa pielęgnacja skóry w oparciu o intensywnie nawilżające kremy, sera i olejki. Właściwe dbanie o skórę przejawia się też w jej dokładnym, ale bardzo delikatnym demakijażu i oczyszczaniu łagodnymi emulsjami.
Sucha skóra na ciele - jak sobie z nią radzić?
Problem suchej skóry nie dotyczy oczywiście tylko twarzy i jej okolic. Również skóra na ciele potrafi reagować przesuszeniem - zwłaszcza po opalaniu, jak również zimą, w czasie okresu grzewczego. Podobnie jak w przypadku pielęgnacji twarzy, tak i tutaj mogą okazać się kluczowe odpowiednie nawyki, a także unikanie czynników podrażniających i odwadniających. Sucha skóra na nogach może być często efektem regularnego golenia lub depilacji - po tych zabiegach należy ją zatem odpowiednio nawilżyć za pomocą łagodzącego, najlepiej bezzapachowego balsamu do ciała.
Sucha skóra na rękach
Sucha skóra na dłoniach może być efektem stosowania detergentów - płynów do naczyń, a nawet mydła. Warto przyjrzeć się używanym specyfikom, wyeliminować te najbardziej drażniące i zastąpić je łagodniejszymi odpowiednikami. Naczynia najlepiej jest myć w specjalnych rękawicach, które zapobiegną kontaktowi skóry z płynem. Łagodne mydło do mycia dłoni, bogate w składniki nawilżające może również przynieść ukojenie szorstkiej, chropowatej skórze. Po każdym myciu warto pokrywać skórę dłoni dobrym kremem, okazjonalnie można też stosować zabiegi parafinowe, które poprawiają stan i wygląd skóry.
Problemem wielu osób jest sucha skóra po kąpieli. Aby zapobiec efektowi przesuszenia po myciu, warto dodać do wody kilka kropel olejku ze słodkich migdałów. Dzięki temu skóra po kąpieli będzie miękka i nawilżona, dobrze przygotowana na zastosowanie ulubionego kremu do rąk lub balsamu.
Może się zdarzyć, że mimo stosowania środków zaradczych i regularnej pielęgnacji, skóra nadal nie będzie miała satysfakcjonującej kondycji. Może się to wiązać np. z AZS, czyli atopowym zapaleniem skóry. Taka skóra jest szczególnie podatna na przesuszenie, może być zaczerwieniona, chropowata i szorstka, a do jej pielęgnacji są zwykle potrzebne specjalistyczne, apteczne preparaty. Jeśli więc sucha skóra na dłoniach, nogach lub twarzy nie reaguje zachwytem na domowe sposoby i drogeryjną pielęgnację, warto zasięgnąć porady dermatologa, który doradzi odpowiednie rozwiązania.